اشتباهات رایج در رابطه با تمیز کردن استپر موتور

این تصور که تمیز بودن استپر موتور در شتاب و راندمان موتور اتومبیل تاثیر دارد ، صحیح نیست . بنابراین اقدام به باز و بسته کردن و تمیز کردن آن در فواصل کوتاه مدت عملی اشتباه است ( نکته : اتومبیل هایی که دارای دریچه گاز برقی هستند فاقد استپر موتور می باشند)، زیرا که استپر موتور دارای چرخ دنده پلاستیکی کوچک و حساس است که باز و بسته و دستکاری کردن آن باعث خرابی یا کارکرد نادرست می شود .

البته تمیز کردن این قطعه با اسپری انژکتورشور بدون دست زدن به محور آن هنگامی که استپر موتور خیلی کثیف شده و موتور اتومبیل در دور آرام خوب کار نمی کند می تواند بصورت موقت بازخورد مثبتی داشته باشد و در کوتاه مدت بدرستی عمل کند ، اما بدلیل وجود ترکیبات شیمیایی در اسپری انژکتورشور درحین شستشو موجب فرسایش اورینگ ها وآسیب دیدگی دنده ها و از کار افتادن استپر موتور می شود زیرا شفت با یک گیربکس چرخ دنده حلزونی به موتور استپر متصل است .

فرض کنید موتور خودرو خود را استارت زدید و روشن نشد ، اگر ایراد از استپرموتور باشد در این صورت فقط کافی است پدال گاز اتومبیل را کمی فشار دهید و استارت بزنید تا موتور اتومبیل روشن شود .

در این شرایط نگران نباشید چون می توانید به راحتی اتومبیل خود را به تعمیرگاه برسانید و یا خودتان اقدام به تعویض استپر موتور نمایید . در برخی از اتومبیل ها می بایست بعد از تعویض قطعات الکترونیکی، موتور کامپیوتر (ECU) به دیاگ متصل شده و ریست(Reset) شود. خودروهایی که از ECU زیمنس استفاده می کنند مانند بعضی مدل های پراید تیبا و پژو از این دسته اند . در این صورت تعویض استپر موتور توسط خودتان نمی تواند به تنهایی مشکل را حل کند .

اگر به تعمیرگاه دسترسی ندارید و اتومبیلتان بعد از هر توقف و رها کردن پدال گاز خاموش می شود باید کمی دور آرام موتور را زیاد کنید ، معمولا خودروهای انژکتوری پیچ تنظیم دور آرام ندارند و باید این کار را از طریق رگلاژ سیم گاز انجام بدهید . ‌‌‌‌

بدین منظور درب موتور را باز کنید و سیم گاز را که معمولا کنار ورودی هوای دریچه گاز است پیدا کنید ، سیم گاز اغلب ماشین ها بوسیله یک خار مهار می شود ، خار را در بیاورید سیم گاز را به آرامی عقب بکشید تا دور آرام به مقدار لازم افزایش پیدا کند ، سپس خار را در جای خود بگذارید . فراموش نکنید بعد از تعویض استپر موتور سیم گاز را به حالت اولیه باز گردانید.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart